Bağdat C. No: 256 Işık Ap D:2 Caddebostan, Kadıköy – Istanbul

Tel: 0216 411 52 00
 

Alerjiler
Besin duyarlılıklarıyla ilgili en az üç çeşit antikor vardır: IgE, IgA, IgG.

IgE reaksiyonları:
Bunlar histamin salınımından kaynaklanan, ve alerjen madde ile teması takiben hemen ortaya çıkan alerjik tepkilerdir. Genellikle yaşamı tehdit etmezler, ancak bazen anafilaksiye yol açabilirler. Bu tepkiler;

Polen ve tozların neden olduğu saman nezlesi, çeşitli meyve ve sebzelerin neden olduğu ürtiker, besin ve başka maddelerle temasa bağlı olarak gelişen ekzema ve dermatit; ve yerfıstığı alerjisi ya da arı sokmasında görülen anafilaksidir.

IgA reaksiyonları:
Yumurta, maya, süt veya gluten IgA reaksiyonlarına yol açarlar. IgA barsaklarla ilişkilidir ve IgA alerjileri barsak mukozasına zarar verirler. Buğday proteinleri glutenler (ve muhtemelen süt proteinleri) barsak mukozasının geçirgenliğinin artmasına yol açar.

IgA alerjileri zamanla geçmez ve genetik geçişli oldukları düşünülmektedir.

IgA reaksiyonları HLA dizisinden bazı özgün genlerle yüksek korelasyon gösterirler.

IgG reaksiyonları
Vücuda giren yabancı proteinler IgG sisteminde bir bağışıklık yanıtına neden olurlar ve besin alerjisi olarak adlandırılan tablo meydana gelir. IgG alerjileri bazen aniden ortaya çıkar ve sonra kendiliklerinden ortadan kaybolurlar ve sıklıkla da o kişinin en sevdiği, en sık yediği besinlerden kaynaklanırlar. Eğer bir kişide pek çok IgG alerjisi varsa o kişide barsak geçirgenliğinin artmış olma ihtimali çok yüksektir (sızdıran barsak). Sızdıran barsak iyileştikten bir süre sonra alerjik olunan besin tekrar sorunsuzca alınabilir.

IgM reaksiyonları
IgM sınıfı antikorlar vücut sıvılarında bulunurlar. Bunlar bir antijenle karşılaştığımızda meydana gelen ilk reaksiyonları oluştururlar. Örneğin alerjik olunan madde ağıza alınır alınmaz dudakların şişmesi, boğazda ağrı meydana gelmesi ve allerjen madde yutulacak olursa kusma gelişmesi gibi. Bu reaksiyonlar tükrükte bulunan IgM antikorlarının sayesinde meydana gelir.

•Aynı besine karşı hem IgA alerjisi, hem IgG alerjisi geliştirmek mümkündür. Nitekim glutene IgA alerjisi olanların sıklıkla IgG alerjilerinin de olduğu gösterilmiştir.
IgM antikorları bazen glutene tepki gelişen tek yer gibi görünmektedirler. Bu da neden bazı insanların klasik gluten alerji testlerinde temiz çıkmalarına rağmen gluten aldıklarında alerjik reaksiyon vermelerini açıklamaktadır. Çünkü klasik gluten alerji testleri IgM esaslı değildir.

 

OZON TEDAVİ MERKEZİ  OZONLA ZAYIFLAMA  ENERJİ KLİNİK BİO ENERJİ KLİNİK İSTANBUL OZON İNSÜLİN DİRENCİ KORONER KRONİK YORGUNLUK   OZON TERAPİ OZON TEDAVİSİ OZON ZAYIFLAMA OZON TEDAVİSİNİN FAYDALARI
 


Her Hakkı Saklıdır © 2010 Enerji Klinik +90 216 411 52 00 - Makro Web Dizayn