FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).


Bağdat C. No: 256 Işık Ap D:2 Caddebostan, Kadıköy – Istanbul

Tel: 0216 411 52 00
 

 

 
 OZON TERAPİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULARA CEVAPLAR:

  Ozonterapi Nasıl Uygulanır?

MAJÖR OZON TERAPİ (MAHT=Major Auto-HemoTherapy): Damardan alınan bir miktar kanın ozonlanarak tekrar damara verilmesi.

Kan yıkama da denilen bu işlemde, koldaki bir toplardamardan  50 mililitreden (bir küçük fincanı ölçüsünde) başlayan ve gereğinde 500 mililitreye (yarım litre) dek artabilen miktarlarda kan alınarak aşağıdaki işlemler yapılır:

1. Kan ozona dayanıklı materyalden yapılmış özel bir sete alınmaya başlar.

2. İstenen miktara ulaşıldığında, vakit geçirmeden bu kanın içinden ozon-oksijen gaz karışımı geçirilir. Bu işlem alınan kanın ve verilen gaz karışımının miktarına ve gazın veriliş hızına bağlı olarak birkaç saniyeden bir veya iki dakikaya dek uzayabilir.

3. Kanın içinden oksijen-ozon karışımı geçirilmesi, tıpkı akvaryum suyunun oksijenlenmesi gibidir. Ozon-oksijen karışımından oluşan gaz kabarcıkları bir borudan geçerek kanın biriktirildiği haznenin dibinden yukarı doğru yükselirken kanın içinde bulunan hücreler ozonla ve oksijenle temas ederler. Bu sırada ozon etkisiyle kan hücrelerinde değişim meydana gelirken, kanda da bir takım yeni bileşikler oluşur. Değişen kan hücreleri ve oluşan bileşikler vücuda geri döndüklerinde ozonun vücuttaki etkilerini başlatırlar.

4. Ozonlama işlemi biter bitmez kan aynı setten, damardaki aynı iğneden geri verilir.

5. Alınan kan miktarına bağlı olarak işlem 5 dakika ile 35 dakika arasında tamamlanır.

6. Bu tedavi doğru bir şekilde yapıldığında yan etkisiz ve emniyetlidir.

 

Ozon Terapi özellikle kan yoluyla yapıldığında son derecede titizlikle yapılması gereken bir tedavidir. Her hastanın sağlık durumuna göre değişen dozlarda ve yine hastanın durumuna göre seçilen yöntemlerle yapılması gereken ozon terapi; pratik uygulamalar da dahil, ancak bu konuda eğitim almış olan bir doktor tarafından uygulanabilir.

Ozon Terapi işlemlerinin sadece hastaya göre planlanması değil, uygulaması da ayrıca hayati öneme sahiptir. Damara girmek, kan almak dahil; kliniğimizde ozon terapi işlemlerini hiç bir koşulda hemşire veya yardımcı sağlık personeli yapmamaktadır.
 

 

MİNÖR OZON TERAPİ

Damardan alınan 3-5 mililitre kadar kanın şırınga içinde ozonlanarak kas içine verilmesi işlemi. Bağışıklık sistemini uyarmak amacıyla başvurulur.

 

SUB-KUTAN (DERİ ALTI) OZONTERAPİ

Selülit tedavisi ve cilt gençleştirme amacıyla, ya da alerjik vb bazı hastalıkların tedavisinde lokal tedavi amaçlı uygulanır. Bu yöntemde kan ile işlem yapılmaz, ozon-oksijen karışımı sorunlu bölgelere çok ince iğnelerle kontrollü miktarlarda injekte edilir.

 

İNTRA-MÜSKÜLER OZON

(kas içine ozon injeksiyonu)

Ozon-oksijen karışımının ağrılı kas hastalıklarında, kas tutulması ve travmalarda doğrudan kas içine şırınga edilmesi etkileri derhal gözlenen bir iyileşme sağlar. Kas içinde meydana gelen granülom vb oluşumlar usta bir el tarafından yapılan birkaç uygulamadan sonra hızla yok olur.

 

VÜCUT BOŞLUKLARINA OZON VERİLMESİ

(ozon insüflasyonu)

 

Rektal (makat) veya vajinal insüflasyon yolu ile doğrudan ozon uygulaması bağışıklık sistemini uyarır ve ayrıca lokal etkiler meydana getirir.

 

Rektal yoldan ozon uygulaması: etkileri major auto-hemoterapi'ye benzeyen bir terapi yöntemidir. Major otohemoterapide kan vücut dışında ozonlanıp geri gönderilirdiği için vücuda ozon verilmezken, bu yöntemde vücuda en emniyetli yoldan, barsak mukozasından emilim yoluyla doğrudan ozon verilir. Ozon molekülleri, tıpkı su ya da besinler, ya da makattan fitil şeklinde verilen ilaçlarda olduğu gibi barsak cidarındaki hücreler tarafından emilerek kana karışır.  Barsak dolaşımının doğası gereği, barsaktan emilerek kana karışan herşey gibi, ozon da dolaşımla doğrudan karaciğere gider. Karaciğere ulaşan ozon dolaşımla vücuda yayılmazdan önce, ilkin karaciğer hücrelerini iyileştirir. Böylelikle, kan karaciğerden geçerken tüm hücreler ozonla temas etmiş olur. Bu temas sırasında hücrelerin antioksidan kapasiteleri hızla yükselir, toksin atarlar, ve hücrelerin hayatiyeti artar. Karaciğerde iltihabi bir süreç (hepatit) varsa enflamasyon geriler, buna bağlı olarak enzimler normale döner, virüs yükü anlamlı derecelerde azalır.

Yapılan klinik çalışmalarda rektal ozon yöntemi daima tedavi planına eklenir. Mawsouf M. N., 1987

 

Rektal yoldan uygulama kliniğimizde hasta mahremiyetine özen gösterilerek, en rahat tolere edilebilir koşullarda, arzu edildiğinde kateterin tıpkı bir fitil yerleştirir gibi hastanın kendisi tarafından yerleştirilmesine izin verilerek, doktor tarafından uygulanmaktadır. Kullanılan kateterin çapı çocuklar için geliştirilen fitil şeklindeki ilaçlardan daha küçüktür. Yaklaşık 15-20 dakika alan işlem son derecede rahat ve emniyetli bir şekilde sürdürülür. Çocuk-yetişkin herkes tarafından rahatlıkla tolere edilebilen bu işlem sırasında ozona dayanıklı tek kullanımlık özel sarf malzemeleri kullanılır.

 

Rektal ozon yöntemi özellikle rektal bölgenin fissür, fistül, hemoroid gibi hastalıklarında ve erkeklerde prostat, kadınlarda jinekolojik hastalıklarda ve bu bölgedeki metastaz vb malignitelerde tedaviye mutlaka eklenir.

 

Vajinal insüflasyon: Vajinanın bakteri ve mantar enfeksiyonlarında lokal tedavi amacıyla uygulandığı gibi, o bölgenin tüm hastalıklarında tedaviye yardımcı etkisi görülür. Örneğin ağrılı adet (dismenore) sorununda sadece birkaç seanstan oluşan bir kür bu yakınmaları gidermektedir.

 

Eklem içine enjeksiyonla uygulama (romatizmal hastalıklarda, otoimmün hastalıklarda, artritlerde ve travmalarda eklem içi = intra-artiküler ozon tedavisi tek başına ya da kan ozonlaması ile birlikte uygulanır). 

 

 

HARİCEN VÜCUT OZONLAMASI


Selülitte, deri enfeksiyonlarında harici uygulama

Ayak-bacaktaki yaralar için harici uygulama:
Dolaşım bozukluğu ve kötü yara iyileşmesiyle seyreden diyabet, venöz dolaşım bozukluğu, arteriyel dolaşım bozukluğu gibi hastalıklarda haricen yapılan ozon uygulamaları (torbalama) yeni kılcal damar oluşumunu uyararak ve dolaşımı iyileştirerek, infeksiyon gelişen durumlarda anti-mikrobik etkilerinin de yardımıyla dokuların hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

Yatak yaraları için harici ozonlama:
Hem doku dolaşımını iyileştirdiği için, hem anti-mikrobik etkileriyle ozon hızla iyileşme sağlar.

Saçlı deri ozonlaması
Saçlı derinin mantar, vb mikrobik hastalıklarında veya alerjik hastalıklarında, ayrıca saç dökülmesinde uygulanır.

Kulak ozonlaması
Dış kulak yolunun mantar ve bakteriler tarafından meydana getirilen infeksiyonlarında, veya alerjik yakınmalarda, çocuk ve yetişkinlerde orta kulak iltihabında (otitis media) ve sinüzitte dış kulak yolundan kısa sürelerle birkaç kez ozon verilmesi sayılan durumların süratle iyileşmesini sağlamaktadır.

Diğer uygulamalar:

 

Ozonlanmış yağın deriye tatbiki ile mikrobik ve alerjik deri hastalıklarının ve yaraların tedavisi

 

Ozonlanmış yağın rektuma şırınga edilmesiyle fissür, fistül ve hemoroid tedavisi (bu işlem için özel hazırlanmış karışım ile uygulanır)

 

Ozonlanmış yağın dişetlerine sürülmesiyle dişeti iltihabının (gingivitis) tedavisi (bu işlem için özel hazırlanmış karışım ile uygulanır)

 

Ozonlanmış yağın enflamasyon olan ağrılı bölgelere tatbik edilmesiyle enflamasyonun yakınmalarının azaltılması

 

Ozonlanmış su gargara edilerek ağız, diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi

 

Ozonlanmış su içilerek farenjit, özofajit, reflü, ülser gibi mide hastalıklarında lokal uygulama ile antimikrobik etki.

 

Yukarıdaki yöntemler hastaya ve hastalığa bağlı olarak tek başına ya da kombine edilerek kullanılabilir.

 

Seans süreleri uygulama yöntemine göre 3 ile 30 dk arasında değişmektedir.

 

Major Auto-Hemoterapi Terapi kürleri ihtiyaca göre değişmekle beraber herhangi bir hastalığı olmayan 50-70 kilodaki kişilerde terapi, hastanın sağlık durumuna ve kan değerlerine göre değişen sıklıklarda olmak üzere haftada 1 veya 2-3 veya her gün olmak üzere, genelde 10-15 uygulamadan oluşur.

 

Ozonterapi kimlere uygulanmaz?

 

Ozon güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemi olup, doğru uygulandığında neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Yine de; GL-6-F Dehidrogenaz enzim eksikliğinde (FAVİZM), aşırı alkol kullananlarda, aşırı hormon salgılanmasıyla seyreden hipertiroidi hastalığında, ileri derecede kansızlık ve kanama-pıhtılaşma bozukluğu olanlarda, kronik ve tekrarlayıcı pankreas iltihaplarında (pankreatit), yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve beyin kanamalarında ozonterapi dikkatli uygulanır.

 

 

Ozon Terapi=Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut


•Ozon kan dolaşımını iyileştirir.

•Doku oksijenlenmesini artırır.

•Hücre yenilenmesini uyarır.

•Bozulan hücre fonksiyonlarını düzeltir.

•Bağışıklık sistemini güçlendirir.

•Anti-kanser ve Anti-mikrobiktir.

•Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur.

 

 

Kan yolu ile ozon terapi süresince ozon bizzat kendisi vücut içine girmez. Ozonun vücuttaki etkilerinin çoğu, kanın ozonlanması sırasında meydana gelen çeşitli maddeler tarafından başlatılır.

 

 

Minör-AHT (küçük ozon) yöntemi ile Ozon Terapide az bir miktar kan alınarak işlem yapılır.

 

 

Kas içi injeksiyonlarda kas içine az miktarlarda ozon-oksijen karışımı verilir.

 

 

 

 

OZON TEDAVİ MERKEZİ  OZONLA ZAYIFLAMA  ENERJİ KLİNİK BİO ENERJİ KLİNİK İSTANBUL OZON İNSÜLİN DİRENCİ KORONER KRONİK YORGUNLUK   OZON TERAPİ OZON TEDAVİSİ OZON ZAYIFLAMA OZON TEDAVİSİNİN FAYDALARI
 


Her Hakkı Saklıdır © 2010 Enerji Klinik +90 216 411 52 00