Asya’nın her köşesine dağılmış bulunan hekim rahipler tarafından binlerce yıldan beri uygulanan bir tedavidir. Antik çağlarda Tibet manastırlarında Tibet veya Uygur halkından seçilmiş öğrencilere öğretilen, çok yönlü bir tedavi sanatı idi. Batıda Çin tıbbı olarak da bilinen ve çoğu kişi tarafından iğne batırmaktan ibaret olduğu düşünülen bu tedavi, hastalıkları iyileştirmek üzere aslında beslenmeyi de yönetir, ve bitkilerin şifalı güçlerinden de faydalanır.

İğnesiz akupunktur tedavisi olur mu?

Akupunktur tedavisinde amaç vücut enerjisinin aktığı görünmez enerji kanallarında zamanla oluşmuş enerji tıkanıklıklarını gidermektir. Bu kanallarda bulunan yüzlerce biyoaktif noktada (tam olarak 361) meydana gelen tıkanıklıklar buralarda zamanla toksin birikimlerine yol açar. O alanın biyoaktiflik özelliği kaybolur ve enerji oradan geçip yoluna devam edemez olur.

Enerjinin önündeki engellerin giderilmesi için iğne de batırılabilir, o noktalara mıknatıslar yerleştirilerek manyetik güçlendirme de yapılabilir, çok zayıf frekanslar veren pedler yapıştırılarak frekans tedavisi yapılabilir veya parmak uçlarıyla ovalayıp o noktadaki kan dolaşımını hızlandırarak da enerji akışı yeniden yapılandırılabilir. Ancak bu işlemlerin enerji akışını kalıcı olarak düzenlemesi için tedaviler tekrarlanmalıdır. Bu pekiştirme zamanla biyoaktif noktanın iletkenlik özelliğini yeniden kazanmasını sağlar.

En uzun etkili olan yöntem ise bu noktalara mikro ozon enjeksiyonları yapmaktır. Zira ozon o noktada daha uzun süreli bir iyileşme gerektirir.

Akupunktur her hastalıkta işe yarar mı?

Akupunktur her türlü hastalığın tedavisi için faydalı olabilir. Bazı durumlarda bu fayda beklentilerin çok altında kalabilir ancak öyle hallerde bile akupunktur tedavisi vücutta birçok başka dengesizliği düzeltmiş olabilir. Çünkü akupunktur esasen vücudun enerjetik dengesini yerine getirir. Hastalığı bu denge ile güçlenmiş olan vücut iyileştirecektir.

Akupunktur tedavisi ne kadar sürer?

Bu tamamen hastanın ve hastalığın özelliklerine  bağlıdır. Genelde yeni ortaya çıkmış durumlar çabuk iyileşirken kronik vakalarda iyileşme zaman alır. Kortikosteroidlerin (kortizon) kullanıldığı tedavilerden yeni çıkmış hastalar akupunktur tedavisine geç cevap verirler.

Akupunktur tedavileri zarar verir mi?

Akupunktur son derecede güvenli bir tedavidir. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Dr. Nilgün Eröztürk