Kulak Burun Boğaz hastalıklarında Ozon Terapi

Sinüzit Tedavisinde Ozon

Kulak-Burun-Boğaz kliniklerine en çok başvuru nedeni enfeksiyon hastalıkları ve burun tıkanıklığıdır. Ozon tüm bu hastalıklarda ilk tercih olacak derecede tedavi başarısına sahip olduğu gibi, başka KBB hastalıklarında da araştırılmış ve etkili bulunmuştur.

Ozon tek başına ya da klasik tedavilerle birlikte aşağıdaki KBB hastalıklarında başarıyla uygulanır:

 • Larenjit
 • Farenjit
 • Bademcik iltihabı
 • Sinüzit
 • Kronik nezle, kronik geniz akıntısı
 • Orta kulak iltihabı
 • Kulak zarı iltihabı
 • Dış kulak yolu iltihabı
 • Kulak çınlaması/uğultusu (Tinnitus)
 • Ani İşitme Kaybı
 • Vestibülo-koklear Sendrom (Vertigo+İşitme kaybı+Kulak çınlaması/uğultusu)
 • Meniere Hastalığı (Baş dönmesi+İşitme kaybı+Uğultu/çınlama+Kulakta dolgunluk hissi)

Ozon Terapi sinüzit tedavisinde uzun yıllardır uygulanmaktadır. Bu hastalıkta ozonun sadece kulak yolu ile verilmesi genellikle yeterli olur. Bazı durumlarda ilaveten burun yoluyla verilmesi de gerekebilir. Ozonun bu tedavi etkinliği hem bakteri-mantar öldürücü etkilerine, hem doku oksijenlenmesini arttırıcı etkilerine, hem de genel ve lokal bağışıklık arttırıcı etkilerine bağlıdır.

Kulak Yoluyla Ozon İnsüflasyonu

Tedavi seanslarında yeterli yoğunluktaki ozonun özel bir kulaklık yardımıyla yavaş bir salınım halinde günde 5 dakika süre ile verilmesi dış kulak yolunun çevresinde bulunan kemiklerin içine ozonun hızla işlemesini sağlar. Buradan tüm yüz ve kafa kemiklerine yayılan ozonun kendine has kokusu daha ilk saniyelerde algılanabilir. Bu sırada ozon da sinüsleri tamamen doldurmuş olacaktır. Yapılan işleme Kulak İnsüflasyonu adı verilir.

Kulak yoluyla ozon insüflasyonu dış kulak yolu iltihabında, kulak zarı iltihabında, orta-kulak iltihabında (otitis media) ve sinüzitte yüksek oranda başarılı bulunmuştur. Kulak yoluyla verilen ozon tedaviden sonra uzun saatler boyunca kemik ve sinüslerde kalır, antimikrobik, antienflamatuar etkilerini göstermeye devam eder.

Ozon kulak-burun-boğaz hastalıklarında tek başına ya da klasik veya holistik tedavilerle birlikte uygulanabilir.

Burun yoluyla Ozon insüflasyonu

Az miktarda ozonun kontrollü soluma sırasında burun boşluğuna şırınga edilmesi şeklinde uygulanır. Çoğunlukla kulaktan ozon insüflasyonu tedavisi yanı sıra uygulanır.

Tedavi protokolü

Birkaç gün ara ile 3 ya da 5 seans çoğunlukla yeterli olur. Bu konuda yapılmış klinik araştırmalarda bu süre yeterli bulunmuştur.

Kulak insüflasyonu şeklinde verilen ozon herhangi bir lokal yan etkiye neden olmaz. Tedavi rahat ve komplikasyonsuzdur.

Kulak insüflasyonu ile verilen ozondan sonra şikayetler tekrarlamaz.

Boğaz hastalıklarında Ozonidler ile Ozon Terapi

Bitkisel yağlardan ozon geçirilmesi suretiyle elde edilen solüsyona ozonid adı verilir. Bu şekilde elde edilen serum ya da merhemler deri ya da mukozaların yara ve enflamatuar hastalıklarının başarı ile kullanılmaktadır. Ozon tonsillit, larenjit ve farenjit tedavisinde özel konsantrasyonlarda hazırlanmış ozonidler halinde başarıyla kullanılır.

Boğaz ve alt solunum yolu hastalıklarında Ozonid inhalasyonu

Ozon solunmaya elverişli bir gaz değildir zira alveollere zarar verir. Ancak bitkisel yağlardan ozon geçirilmesiyle elde edilen gaz halindeki oksijen-ozonid karışımı rahatlıkla solunabilir ve bu yönteme akciğer hastalıklarının tedavisinde dahi başvurulabilir.

Ozonidlerin inhalasyon (soluma) tedavisi şeklinde verilmesi yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer hava yollarının enfeksiyon ve enflamatuar hastalıklarında tek başına veya tedavilere ilaveten uygulanarak iyileşmeyi hızlandırır.