Stres ve Kronik Yorgunlukta Ozon Tedavisi

Stres ve Kronik Yorgunlukta Ozon Tedavisi

Beynimiz her solukla aldığımız oksijenin dörtte birini tüketmektedir. Ağırlık olarak beynin vücudumuzun sadece yüzde iki-ikibuçuğunu oluşturduğunu göz önünde bulundurursak, beynin ne kadar büyük bir oksijen tüketicisi olduğu kolayca tahmin edilebilir. İşte bu yüzden, ozon etkisiyle yükselen kan oksijen düzeyleri vücudumuzda ilkin beyin hücrelerinin canlanmasını sağlar.

Nitekim, ozon tedavisi alanlarda ilk görülmeye başlayan etki kendini iyi hissetme hali, neşe, iyimserlik, günlük hayatın meşakkatlerine karşı enerjik ve gayretli bir tavır, ikili ilişkilerde sabır ve hoşgörü, adeta gençliğe-çocukluğa dönme hissi yaratan coşkulu tavırlar olmaktadır. Bütün bunlar beynin ozon etkisindeki değişimini gösterir.

Kronik Yorgunluk Sendromu, yaygın kas ağrılarıyla seyreden Fibromiyalji ile örtüşebilir. Öte yandan bu iki tanımın aynı hastalığı tarif ettiği de söylemek de yanlış olmaz. Bu belirtiler depresyonda da görülürler.

Ozonun stres ve kronik yorgunluktaki etki mekanizması

Ozonun kronik yorgunluk sendromundaki etkileri bilinen en bariz etkileri arasındadır:
• Beyin hücrelerinden “mutluluk hormonu” adı da verilen endorfinler salgılanır. Endorfinler, beyin hücrelerimizin ürettiği morfin benzeri maddelerdir. Yani ağrı kesici özellikleri vardır. Bilinen en güçlü ağrı kesici olan morfin, beyin hücrelerinde bu maddelerin bağlandığı aynı noktalara bağlanabildiği için morfin gibi güçlü ağrı kesici etki göstermektedir. İşte ozon, vücudun kendi morfinini üretmesini sağlamak üzere beyni uyarmaktadır.
• Ozon, stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin yıkılmasını sağlar.
• Kılcal damar dolaşımının iyileşmesi ile hücre ve dokularda enerji üretimi artar.
• Hücrelerin oksijen yetersizliğinden dolayı aksayan faaliyetleri normale döner.
• Uyarılan antioksidan faaliyetler sonucunda hücreler toksin atar.
• Kaslarda yorgunluğa neden olan laktik asit birikmeleri ozon ile temizlenir, nedensiz kas ağrıları geçer.
• Beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşmesi hafıza ve benzeri zihinsel faaliyetlerin düzelmesini sağlar, duygudurumu iyileşir, depresif durum düzelir.

Ozon tedavisi sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarda klasik tedavilere eklendiğinde yoksunluk reaksiyonlarını hafifletir, iştah düzelir, uyku normalleşir, yaygın kas ağrısı ve diğer belirtilerin şiddetinde azalma gerçekleşir.

Panik atak, depresyon, anksiyete hastaları da ozonun etkilerinden fayda görürler. Bu hastalıklarda ozon terapisi ilk günlerden başlayarak etkilidir. Hastaların durumu kısa sürede düzelir ve sonuçlar kalıcıdır.