Uzun Süren Kovid

Uzmanlar ‘Uzun Süren Kovid’ hakkında ne biliyor ve kimler yakalanıyor?

Covid-19’dan muzdarip çoğu insan tamamen iyileşir. Öte yandan milyonlarca kişi, genellikle uzun süren kovid olarak adlandırılan şeyde, tam iyileşmeyi sinir bozucu bir şekilde zor buluyor.

Uzun süren kovid’de belirtiler soluk borusu ya da akciğerle ilgili olabiliyor, veya kalp-damar sistemi, mide-barsak sistemi veya nörolojik sorunlardan, halk arasında beyin uyuşukluğu veya algı zayıflaması olarak adlandırılan bilişsel sorunlara kadar uzanabiliyor. Bunlara tek bir açıklama, teşhis veya tedavi uygulanamadığı gibi, bilinen tedaviler de çoğunlukla yetersiz kalıyor.

Uzun süren Kovid nedir?

Uzun süren kovid ya da kovid sonrası hastalık için henüz genel kabul görmüş bir tanım yok.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, “Covid-19 sonrası durum” olarak adlandırılan tabloda, ilk kovid atağından genellikle üç ay sonra en az iki ay süren ve alternatif bir tanı ile açıklanamayan belirtiler görülür.

Semptomlar, hastalığın akut safhasından itibaren devam edebilir veya başlangıçta hiçbir semptom göstermeyen bir kişide bile daha sonra ortaya çıkabilir.

Belirtiler dalgalanma da gösterebilirler, yani gelip gidebilirler.

Alternatif tanımlar da önerildi. Örneğin İngiltere sağlık bakanlığı, dört haftadan uzun süren semptomlara, 12 haftadan daha uzun süre devam ederse ve başka türlü açıklanamıyorsa “devam eden semptomatik kovid” ve “kovid sonrası sendrom” olarak atıfta bulunulmasını öneriyor.

Çocuklar için ise, başka bir tanım gerekebileceği öngörülüyor.

Hepsi bir yana, herkes kovidin öyle kolay bitmediğinde hemfikir.

Acaba hastalığı kolay atlatan ve artık semptomsuz olanlarda ne yapıyor virüs?

Kovid sonrasında devam eden hastalık tablosu için bkz >> Covid-19 Sonrası Semptomlar